Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

Neden Aile Danışmanlığı?

Aile danışmanlığı, ailelerin sağlıklı işlemeyen yönlerini belirleyerek, ailenin içinde bulunduğu kör noktalara yeni çözüm yolları açabilmesini sağlar. Aynı zamanda tüm aile bireylerinin, ailenin güçlü yönlerini ve sağlıklı işleyen yapılarını fark etmeleri teşvik edilerek, ailenin daha da güçlenmesine ve sağlıklı işlevler gösteren bir aile yapısı oluşturmalarına yardımcı olunur.

Fiziksel hastalıklarda olduğu gibi, ruhsal sorunlar ve aile içi problemlerde de erken müdahale, sorunların daha hızlı çözülmesine yardımcı olur. Tüm aile bireylerinin sorunun çözümüne dahil olması, problemlerin daha kısa sürede çözülmesine katkı sağlar. Aynı zamanda aile danışmanlığı veya terapisinde sadece sorunlu birey değil, tüm aile üyeleri yapılan terapi çalışmalarından doğrudan ya da dolaylı fayda görür.

Tüm aile bireylerinin şikayetlerinin ve rahatsız olduğu konuların ele alınmasına ve çözülmesine yardımcı olunduğu için bu hizmetten tüm aile bireyleri kazançlı çıkar. Aile danışmanlığının en temel amacı, tüm aile bireylerinin mevcut sorunlarını ifade etmelerini destekleyerek, sorunlarına çözüm yolları bulabilme kapasitelerini artırmak ve herkesin sağlıklı çözümler bulmasını sağlamaktır.

Aile içinde var olan ve çözülmesi gereken bir problem görmezden gelindiğinde ve çözülemeden bir kenara atıldığında, bireyler semptomlar geliştirerek bu problemlerin verdiği yükü hafifletmeye çalışır.

Problemlerden kaçmanın bedelleri, aile bireyleri tarafından ağır bir şekilde yaşanabilir. Bu noktaya gelmeden önce Aile Danışmanlığı hizmetinden yararlanmak hayat kurtarıcı olabilir.