Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Çift danışmanlığı, iki kişi arasında var olan problemlere odaklanır.

Evlilik danışmanlığında, danışman, çift arasındaki çatışma konularını ortaya çıkarıp, her bir bireyin hangi davranışını nasıl değiştireceğini tanımlayarak, çiftin daha doyum verici bir ilişki yaşayabilmesi için yardımcı olabilir. Bu değişiklikleri sağlamanın birçok yolu vardır. Bazen çift arasındaki sorunlara odaklanmak gerekirken, bazen de yalnızca taraflardan birinin yaşadığı soruna (örneğin öfke kontrol sorunu) odaklanılabilir.

Çift danışmanlığı, bireylere nasıl iletişim kuracakları, birbirlerini nasıl daha etkili dinleyecekleri, rekabetten nasıl uzak duracakları, nasıl ortak amaçlar belirleyecekleri, sorumlulukları nasıl ortak paylaşabilecekleri konusunda yardımcı olur. Danışma süreci bazen bireysel psikoterapi, bazen arabulucu, bazen eğitimsel, bazen de bu üçünün kombinasyonu şeklinde olabilir.

Amaç, çiftin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır.

Sorunları ötelemek, bazen ilişkiye çok ağır hasarlar verebileceği gibi, zamanında danışmanlık sürecinden yararlanılması ise hayat kurtarıcı olabilmektedir.