Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı yaşayan kişide birtakım fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar sınav öncesinde veya sınav anında kendini gösterebilir.

Kişiler sıklıkla sınav anında ya da öncesinde kalp atışlarının hızlandığını, terlediklerini, mide ağrısı ve bulantısı yaşadıklarını ifade etmektedir. Bu belirtilere zaman zaman kas gerginliği ve baş dönmesi de eşlik edebilir. Tüm bunlar sınav kaygısının vücutta oluşturduğu fiziksel belirtilerdir.

Bununla birlikte kişiler heyecan, gerginlik, korku, panik gibi duygusal belirtiler de yaşayabilir. Bu nedenlerden dolayı kişi sınav öncesinde ders çalışmayı erteleyebilir, sınava girmemeyi düşünebilir veya sınav anında sınavı yarıda bırakma gibi davranışlar gösterebilir.

Sınav öncesi veya sınav esnasında duyulan kaygı, rahatsızlık veriyorsa ve hatta sınav bitmiş olsa bile belirtiler bir türlü geçmiyorsa, uzmandan yardım almanız önemlidir.

Unutmayalım ki sınava sadece bilgi donanımı açısından hazırlanmak yeterli değildir. Sınavın aynı zamanda psikolojik hazırlığının yapılması en doğru adım olacaktır. Sınav hazırlık sürecini daha huzurlu ve konforlu atlatabilmek, sanırım herkesin ortak isteği ve amacıdır.

Emeklerinizin boşa gitmemesini umarak başarılar dilerim.